Monografija Antuna Karamana O Metkoviću s ljubavlju
Monografija Antuna Karamana O Metkoviću s ljubavlju u izdanju Ogranka Matice hrvatske u Metkoviću prije svega je autorov književni monolog o gradu koji neizmjerno voli i poznaje u dušu. Služeći se riječju i slikom, autor daje intimistički pogled na grad Metković. Svaki redak, svako poglavlje, svaka priča o metkovskim lokalitetima, građevinama, ustanovama, kvartovima i ulicama odiše ljubavlju.
Vrijedno izdanje Ogranka MH u Metkoviću
Ističe Antun Karaman svojim djelom neka obilježja koja su spona ljudi iz tih krajeva s gradom – život uz rijeku Neretvu, mrežu kanala, plodnu zemlja, maraton lađa, gastronomske užitke i povijesne znamenitosti. Pritom autor osebujnim stilom u svaki metkovski kutak uvlači sama čitatelja nazivajući ga putnikom te ga poziva na putovanje tim prekrasnim gradom. Kako bi imaginarnom putniku olakšao snalaženje Karaman postavlja razne slike, prizore, opise, pojašnjenja i druge znakove koji će obogatiti to putovanje. Antun Karaman pritom ne umanjuje putnikovu želju za vlastitom spoznajom i doživljajem grada, već ga hrabri i podupire u nastojanju da otkrije Metković na svoj poseban način.
Putovanje počinje najstarijim spomenom srednjovjekovnog Metkovića 1422, nastavlja se kroz burna vremena vladavine Mletaka, Napoleona i Austro-Ugarske, prolazi razdobljem bivših Jugoslavija, a zatim završava Domovinskim ratom i sadašnjošću grada na Neretvi. Priča o gradu počinje u obližnjim selima Vid i Prud, gdje je u sklopu stare Narone otkriven hram u čast rimskog cara Oktavijana Augusta (63. pr. Kr.–14. n. Kr.) i na mjestu nalazišta nastao Arheološki muzej Narona, danas jedan od najmodernijih u Hrvatskoj. Nastavlja se povijesnim događajima bitnim za Metković kao što je dolazak cara Austro-Ugarske Franje Josipa I. ili prestolonasljednika Ferdinanda, a zatim ispraćaj ljesova nakon atentata u Sarajevu 1914.
Iz postava izložbe Arheološkog muzeja Narona u Vidu kraj Metkovića
Autor putovanjem metkovskim životnim prostorom ističe kako svaki grad pa tako i Metković prepoznajemo po nekim samo za taj grad specifičnim detaljima, a za Metković je to suživot s rijekom Neretvom. Taj je suživot vidljiv u življenju uz rijeku i iskorištavanju plodnih neretvanskih obala, sadnji plantaža, ribarenju vršama i mrežama u kojima se može naći vrlo ukusan plijen, poglavito neretvanskih jegulja. Priča o gradu Metkoviću priča je i o uspjesima metkovskih sportaša, osobito rukometaša i nogometaša, od kojih su neki igrali u najvećim hrvatskim i europskim klubovima, te osvajali svjetske i olimpijske medalje. Tu je i etnološko-sportska manifestacija Maraton lađi (utrka veslača u starim neretvanskim lađama od Metkovića do Ploča), koja na noge podigne cijeli neretvanski kraj sa svrhom osvajanja pobjedničkog trofeja – Domagojeva štita. Osvajanje štita donosi čast i slavu koja se pamti godinama.
Kulturna dimenzija života grada Metkovića u monografiji predstavljena je različitim manifestacijama i sadržajima. Jedan je od nositelja mjesni ogranak Matice hrvatske, koji organizira brojne likovne izložbe, kazališne predstave, promocije knjiga i predavanja. U Metkoviću se tako više od trideset godina održava smotra folklora Na Neretvi misečina pala, dok se u Gradskom kulturnom središtu u prosincu priređuju Prosinačke svečanosti, skup likovnih, koncertnih i dramskih manifestacija. Pred korizmu, ističe autor, svoje postojanje oglasi Pokladno gradsko društvo Metković, koje se bavi maškaranjem te duhovitim ruganjem kroz satiru. Nakon maškara nastupa korizmena tišina, a zatim se u Velikom tjednu u Metkoviću, kao i dosta gradova u blizini, događa živo uprizorenje Muke Isusove.
Najzastupljeniji dio monografije čine stare razglednice metkovskog kraja kao svjedoci vremena, odnosno putokazi kakav je Metković nekada bio i kako se s vremenom razvijao. Zbirku razglednica i fotografija vrijedno je godinama sakupljao metkovski sin Ratko Krstičević, ujedno dugogodišnji dopredsjednik metkovskog ogranka Matice hrvatske. Zahvaljujući toj neprocjenjivoj zbirci, koja danas broji više od 600 razglednica i fotografija, omogućen nam je put kroz vrijeme, u metkovsku prošlost. Osim slika Metkovića kakav je nekad bio, kroz tekst na poleđini razglednica, dobivamo uvid i u živote njegovih stanovnika. Svakodnevica vidljiva iz tekstova, iako su iz nekih jednostavnijih i minulih vremena, potiče na razmišljanje o tome kakav je život u Metkoviću danas. Monografijom nas Antun Karaman upoznaje i s današnjicom Metkovića te time pokriva sve aspekte puta kroz vrijeme, kroz metkovsku prošlost, sadašnjost i budućnost.
Klikni za povratak